Prečo (ne)kŕmiť ryby pečivom?

Prečo (ne)kŕmiť ryby pečivom?

Často vidíme v zoo, parkoch a na brehoch našich rybníkov návštevníkov hádžucich žobrajúcim zvieratám trochu zvyškov od raňajok. Chvíľa s kŕmením je spojená s oddychom a pre tieto príležitosti máme po ruke najčastejšie kúsok žemle alebo chleba. Zvieratá vyzerajú vďačne a dychtivo, až si kladieme otázku, prečo sú v zoo nápisy "nekŕmte zver", keď na dobré pečivo ideme aj my ľudia a ako dobre vyzeráme!

Keď opomeniem teplokrvné živočíchy a zostanem pri našej téme - záhradných rybníčkov a rybách v nich. Cieľom celého portfólia prípravkov Vodnár je zdravé a čisté jazierko. Voda, v ktorej sa cítia všetky ryby dobre, sú zdravé a majiteľ sa s ním chváli priateľom a známym. Záhradný rovnako ako chovný rybníček poskytuje rybám zdroj prirodzenej potravy - zooplanktón, fytoplanktón, larvy, náletový hmyz, vodné rastliny, takže sa nič nestane, keď neprikrmuje. Dlhodobo však môže počet rýb vzrásť natoľko, že dostupnosť prirodzenej potravy klesne (to nikto z nás nepripustí) a kto by si navyše nechcel naučiť svojich kapríkov prísť si pre svoje sústo až ku brehu, že? Prídeme s žemľou, nabudúce s chlebom, "veď čo má stvrdnúť? ". Čo im dáme?

8% bielkovín, 2% tukov, 50% sacharidov, vitamíny radu B, E a 12MJ/kg rýchlo dostupnej energie, ak hovoríme o priemernom pšeničnom pečive z bielej múky.

Pri bližšom pohľade na bielkoviny nedostanú z esenciálnych aminokyselín lyzín, ktorý v tejto forme pšenice chýba, vďaka čomu budú všetky aminokyseliny využité len z časti, neefektívne a zvyšok odíde vo forme exkrementov a amoniaku do vody. Ryby tak nedostanú dostatok stavebnej hmoty pre obnovu svalstva a tkanív.

Tuky v pečive obsahujú mimo hlavný podiel omega 9-mastných kyselín aj obe omega 6- a 3-, ich množstvo je ale nevýznamné a nemožno ich využiť ako zdroj energie pre podporu efektívnejšieho spracovanie bielkovín.

ryby a pecivo clanok

Sacharidy z pšeničného pečiva sa uvoľňujú veľmi rýchlo a ryby majú obmedzenejšiu kapacitu spracovať veľký prísun tejto zložky potravy. Vzhľadom na nízky podiel bielkovín nebude veľká časť uvoľnenej energie zo sacharidov využitá na ich spracovanie a ak budeme ryby prekrmovať, môže dôjsť kvôli nadmernému hromadeniu glykogénu k hypoglykémii a zväčšeniu pečene. Nadbytočný cukor potom ryba uloží vo forme tuku do svalstva aj voľne medzi vnútornosti.

Ohľadom doplnkových látok chýbajú pre správnu funkciu bioprocesov v tele ďalšie vitamíny D, K a mimo vápnik, horčík a železo aj ďalšia paleta prvkov ako fosfor (nie je dostupný), zinok, selén.

Aký z toho plynie záver?

Ryby budú rovnako ako ľudia utešene tučnieť a kvôli absencii ďalších látok budú mať zdravotné problémy. Veľká časť bielkovín odíde vo forme amoniaku do vody, ktorého sa ujmú spolu s nespracovaným fosforom z krmiva a riasy narastú úmerne príjmu živín. My budeme stále chodiť so žemľou a hovoriť "Čo je, veď tá voda bola na jar tak pekná!"

 

Váš Vodnár