Radíme Vám

Prečo (ne)kŕmiť ryby pečivom?

Často vidíme v zoo, parkoch a na brehoch našich rybníkov návštevníkov hádžucich žobrajúcim zvieratám trochu zvyškov od raňajok. Chvíľa s kŕmením je spojená s oddychom a pre tieto príležitosti máme po ruke najčastejšie kúsok žemle alebo chleba. Zvieratá vyzerajú vďačne a dychtivo, až si kladieme otázku, prečo sú v zoo nápisy "nekŕmte zver", keď na dobré pečivo ideme aj my ľudia a ako dobre vyzeráme!

Čítať ďalej...

Teplá alebo studená? Testujte

Tí, ktorí sa starajú o záhradné jazierko potrebujú jednu pomôcku omnoho viac, ako ostatní – tester pre záhradné jazierka. Môžete mať zásobu účinných prípravkov, ale sú vám nanič, pokiaľ nedokážete určiť dávkovanie, ktoré sa odvíja od aktuálnych parametrov vody.

Čítať ďalej...

Pozor na búrky a kyslíkový deficit!

Letné slnečné lúče krásne ohrievajú vodu a robia radosť nielen plavcom ale aj riasám. So stúpajúcou teplotou jazierka sa urýchľujú životné pochody. Všetko živé je v tomto období najaktívnejšie, všetky životné procesy idú na plné otáčky. Obzvlášť riasam sa v tomto období darí najlepšie.

Čítať ďalej...

Prečo prémiové krmivá a na čo sa pozerať?

Ryby ako „nemé tváre“ nebudeme počuť hlasno zavíjať, štekať alebo kňučať. Neuvidíme ich vyčítavé a smutné pohľady, aby nám dali najavo svoju nespokojnosť so stravou alebo prostredím v ktorom žijú, ako pes. To však neznamená, že by sme ich životné potreby nerešpektovali.

Čítať ďalej...

6 krokov pre správne naštartovanie jazierka

Záhrada sa začína postupne zelenať, no niekedy to bohužiaľ platí aj o... vode v jazierku - a to nám jarnú atmosféru trošku kazí. Slnečné dni často vedú k takzvanému prevrstveniu jazierka. Voda od povrchu klesá a nahrádza ju chladná voda zo dna. Vplyvom  tohto procesu voda ožíva. To je okamžik, kedy je treba jazierku venovať patričnú pozornosť. Čím skôr, tým lepšie. Poradíme Vám, ako na to.

Čítať ďalej...

Jesenná údržba jazierka

Starostlivosť o jazierko v tomto ročnom období, keď končí vegetačné obdobie väčšiny rastlín, spočíva predovšetkým v čo najlepšom odstránení listov a zvyškov zelene z vody, v zazimovaní techniky a v príprave rýb na najchladnejšie obdobie roka.

Čítať ďalej...

Testovanie jazierkovej vody. Viete ako na to?

Aby voda v jazierku bola stále čistá a priezračná, je nevyhnutné kotrolovať základné hodnoty. Tie sú pH, tvrdosť, alkalita a množstvo dusičnanov. V prípade, že sa hodnoty vychyľujú, dochádza k zelenaniu vody, tvorbe vláknitých rias a k zakaleniu vody. Správnym používaním prírodných prípravkov docielite, aby vaše jazierko bolo celú sezónu čisté a voda stabilizovaná.

Čítať ďalej...

Vodnár dokáže udržať priezračnú vodu

Vodnár dokáže udržať priezračnú vodu

Udržať vodu v jazierku čistú, je mnohokrát zložitá záležitosť, čo potvrdzuje veľa majiteľov záhrad. Tvrdenie, že má jazierko so správnou technológiou vysokú samočistiacu schopnosť a ostatné zvládnu vodné rastliny a živočíchy, nemusí byť tiež pravdou.

Čítať ďalej...

Životodarný kyslík

Životodarný kyslík

Kyslík má veľmi dôležitú funkciu v prírode. Už zo základnej školy vieme, že ho produkujú rastliny dejom zvaným fotosyntéza. Že je kyslík dôležitý chemický parameter a čoho všetkého sa zúčastňuje v jazierku si povieme v niekoľkých vetách.

Čítať ďalej...

Musím poznať objem svojho jazierka?

Musím poznať objem svojho jazierka?

Áno! Áno! Áno! Pokiaľ chcete mať čistú vodu, samozrejme. Tento údaj je veľmi podstatný pri dávkovaní prípravkov pre starostlivosť o vodu v záhradných jazierkach a to akýchkoľvek. Na etikete sú vždy uvedené informácie o doporučenom dávkovaní, ktoré sa vzťahujú k objemu vody v jazierku.

Čítať ďalej...

Aby voda nezazelenala!

Aby voda nezazelenala!

Obdobie, keď prvé teplé slnečné lúče rozpustia zvyšky ľadu a začnú pomaly prehrievať vodu v jazierku, je vo veľkom očakávaní každého jeho vlastníka.

Čítať ďalej...