Je Vaša bazénová voda zdravá?

Je Vaša bazénová voda zdravá?

Nedávno bola v magazíne Bazén & Sauna uverejnená séria článkov na tému „Plávanie kojencov a batoliat“ a „Zdravotný význam vedľajších produktov dezinfekcie“.

je vasa bazenova voda zdrava clanok

Riziká spojené s plávaním batoliat alebo športových plavcov vo verejných bazénoch

Obsah článkov je odborne veľmi zaujímavý a nadväzuje okrem iného aj na zdravotné riziká spojené s častým pobytom športových plavcov či kojencov a batoliat vo vode verejných plaveckých bazénov. Tá je vo väčšine dezinfikovaná prípravkami, ktoré vo vode disociujú na kyselinu chlórnu alebo chlornanový anion, ktorý zaisťuje zdravotnú nezávadnosť bazénovej vody a zároveň oxidáciu organických nečistôt. Sprievodným javom takto upravenej vody však môže byť vznik produktov ako je trichloramín alebo chloroform, ktoré sa tvoria po naviazaní sa chlóru na dusíkaté a uhlíkaté nečistoty z potu, moču, pokožky a zvyškov kozmetických prípravkov. Trichloramín je podľa vedeckých výskumov príčinou oslabenej ochrannej funkcie sliznice priedušiek, čo vedie k rozvoju zápalu priedušiek. Tomuto nebezpečenstvu sú vo väčšej miere vystavení práve športoví plavci a malé deti, ktorých pľúca ešte nie sú celkom vyvinuté. Pozornosť tejto téme venuje predovšetkým lekárska obec, ktorá sa s prípadnými následkami ako sú časté nádchy, zápaly horných dýchacích ciest, alergie alebo ekzémy stretáva najčastejšie a tiež má podklady aj priestor na sledovanie a vyhodnotenie.

Autori článkov si nekládli za cieľ očierňovať verejné plavecké bazény, plávanie batoliat alebo športové plávanie, chceli len upozorniť na riziká spojené s týmito aktivitami, vyvolať diskusiu.

Čo pre nás, ktorí máme rodinný bazén z vyššie napísaného vyplýva?

  • Merať, merať, merať. Obsah voľného chlóru stačí udržovať v prebytku 0,1 - 0,3ppm, aby sme zaistili zdravotne nezávadnú vodu. Tester vie indikovať aj obsah viazaného chlóru, čo sú práve chloramíny.
  • Šokovať! Nie manželku, ale bazénovú vodu. Pri zvýšenej miere viazaného chlóru alebo preventívne (podľa teploty vody a záťaže 1 – 2x mesačne) aplikovať prípravok AKCE. Vždy, keď sa voda „zlomí“ a stratí iskru a vôňu. Krátkodobým prebytkovým pôsobením chlóru prevedieme amoniak na plynný, ktorý vyprchá.
  • Prejsť na bezchlórovú chémiu, prípadne ich kombinovať. Sme radi, že Vám môžeme ponúknuť funkčnú a cenovo dostupnú alternatívu. Náš prípravok GUANICID môžete začať používať okamžite bez akýchkoľvek technologických úprav a finančných injekcií. Jeho vlastnosti a návod na použitie nájdete na inom mieste tohto webu. Len malá poznámka – dezinfekčné účinky aj pri vyšších teplotách vody, tzn. letných 30°C zvládne pri rovnakej koncentrácii ako pri 20°C.

Veľa slnečných dní a príjemnú vodu Vám praje Vodnár