Návod na použitie bezchlórovej chémie GUANICID

Návod na použitie bezchlórovej chémie GUANICID

Veľmi nás teší, že vám všetkým, ktorí hľadáte alternatívu chlórovej chémie, môžeme predstaviť a ponúknuť nový, moderný prípravok, ktorý vám spríjemní zážitok z rodinného kúpania.

navod guanicid clanok

GUANICID je ako vaše rodinné vozidlo, ktoré spĺňa všetky vaše nároky na výkon, priestor, pohodlie a cenu. Pôsobí širokospektrálne, nemá vplyv na pH vody, vydrží vyššiu teplotu vody a nestratí tým účinnosť, nepoškodzuje konštrukciu ani technológiu bazéna, ale predovšetkým nevysušuje pokožku, nedráždi oči ani sliznice, nevyvoláva alergické reakcie, dávkuje sa len 2x mesačne a POZOR! – prevádzkové náklady sú porovnateľné s chlórovou dezinfekciou. A BONUS NAVYŠE!, tieto dva druhy dezinfekcie je možné počas sezóny kombinovať. GUANICID sa nevyparí ani nerozloží, pokiaľ voda nie je zaťažená. 

 

Prehľad odporúčaných prípravkov: 

Napustenie bazéna 

  • dezinfikujte priestor / bazén
  • naplňte bazén vodou
  • zapnite filtráciu na 6 – 8 hodín, aby sa odstránili možné mechanické nečistoty (viď bod 8.)
  • stabilizujte tvrdosť (viď bod 4.)
  • upravte pH vody (viď bod 5.)
  • dávkujte prípravok GUANICID (viď bod 6.)
  • zapnite cirkuláciu na tak dlhú dobu, aby došlo k úplnému premiešaniu prípravku v bazénovej vode  

 

Tvrdosť vody 

Na úroveň kvality vody v bazéne má taktiež vplyv množstvo v nej obsiahnutých solí kalcia a magnézia (=tvrdosť vody). Ideálne hodnoty tvrdosti vody zodpovedajú 7–12°N. Pri vyšších hodnotách tvrdosti vody (nad 25°N) a pH, môže dochádzať k vzniku zákalu a usadenín. Pre takto tvrdú vodu odporúčame použiť prípravok MASKOVAČ TVRDOSTI, ktorý zabráni vylučovaniu vápenatých a horečnatých solí. Prípravok je nutné použiť hneď po napustení bazéna. Začiatočné dávkovanie je 300ml na 10m3 vody. Pred ďalšou úpravou vody (pH, dezinfekcia) nechajte vodu niekoľko hodín cirkulovať. Prípravok MASKOVAČ TVRDOSTI nikdy nepoužívajte pred ošetrením vody flokulantom (VLOČKA SUPER).  

 

Správna hodnota pH 

Ideálna hodnota pH je 7,2–7,6. Pokiaľ je pH vody v bazéne mimo tohoto rozmedzia, dochádza k zníženiu účinnosti a zvýšeniu spotreby dezinfekčných prípravkov, vylučovaniu solí, vzniku zákalov (pH >7,6) a korózii kovových dielov či blednutiu farieb plastov a fólií (pH <7,2).  

Pri bežnom používaní bazéna sa pH vody mení podľa miestneho zloženia a tvrdosti vody. Správna hodnotu pH sa udržuje pomocou prípravku PH MÍNUS, PH PLUS. Napriek tomu, že GUANICID neovplyvňuje pH natoľko ako chlórová chémia, odporúčame meranie a úpravu vody 1x týždenne.  

 

Dezinfekcia 

Začiatočnú dávku prípravku GUANICID 30ml/m3 vody aplikujte priamo do vody pri zapnutej filtrácii, ktorá zaistí dokonalý rozptyl prípravku. Robte to bez prítomnosti osôb v bazéne. Kúpať sa môžete až po premiešaní bazénovej vody. Následne dávkujte 15ml/m3 vody každých 14 dní, pri extrémnom zaťažení alebo pri vysokých teplotách každých 10 – 7 dní. Nutnosť dávkovania si najlepšie overíte pri pravidelnom meraní obsahu GUANICIDU kvapkovým testerom. Obsah GUANICIDU doporučujeme udržiavať na hodnote 0,2–0,3 mg/l. Na dlhodobé udržiavanie kvality vody doporučujeme používať GUANICID v kombinácii s oxidačným prípravkom OXY LIGHT, ktorý zaistí oxidáciu vzniknutých nečistôt.  Odporúčané dávkovanie je 0,5l na 10m3, a to 2x mesačne najlepšie vždy spolu s GUANICIDOM. V tomto prípade odporúčame kontrolovať obsah OXY-LIGHTu testerom. Okysličenie nečistôt v prípade silne zakalenej vody (dážď, vysoká teplota, silné zataženie) odporúčame nárazovo uskutočniť prípravkom AKCE Chlóršok.

Uvoľnený chlór sa "po práci" rozpadne na soľ a voda v našom bazéne je opäť bez obsahu chlórového dezinfekčného činidla. Ďalej odporúčame pravidelne dávkovať aj vločkovač (napr. ISKRA), ktorý odstráni drobné mechanické nečistoty z vody.  

 

Riasy 

GUANICID vykazuje aj algicidnú účinnosť, a preto nie je nutné pri tomto spôsobe ošetrenia vody preventívne dávkovať prípravok NA RIASY. Pri pravidelnom ošetrovaní, filtrácii a výmene vody by ste sa s problémom výskytu rias vôbec nemali stretnúť.  

 

Filtrovanie 

Každý dlhodobo používaný bazén by mal mať kvalitnú filtráciu (odporúčame pieskový filter) a takú cirkuláciu, ktorá by zabezpečovala premiešanie upravenej vody v celom objeme bazéna. Celý objem vody v bazéne musí prejsť filtráciou aspoň raz za 24 hodín. Dobrá cirkulácia, vodopád alebo fontána napomáhajú rozptýleniu chemických preparátov do celého objemu vody v bazéne a zabraňujú výskytu takzvaných "mŕtvých zón" (miest, kde je voda stojatá). Doporučená doba filtrácie je 6 – 8 hodín denne podľa objemu bazéna a rýchlosti filtrácie. Filter je nutné preplachovať minimálne 1x týždenne.  

 

Prechod z chlóru na GUANICID 

Nevyžaduje zvláštnu pozornosť. Tieto dva prípravky spolu nereagujú za vzniku nepríjemných sprievodných efektov ako zákal alebo zápach. Pokiaľ teda chceme napr. po prvom jarnom mesiaci prevádzky, keď se voda najprv ohrieva a jej nezávadnosť sa udržuje minimálnym prebytkom voľného chlóru, prejsť na GUANICID, jednoducho zastavíme prietok chlorinátorom alebo vyberieme tabletu z plaváka, počkáme 1 – 2 dni a začneme dávkovať GUANICID. Pri tomto prechode nie je treba dávkovať šokovo, pretože voda by mala byť v dobrej kondícii.  

 

  << späť