Rovnováha v jazierku

Rovnováha v jazierku

Prípravky Vodnár sú na biologickej aj chemické báze. Nebojíme sa použiť slovo „chemické“, ako odborníci totiž vieme, že všetky biologické procesy sú vlastne chemické reakcie. Napríklad baktérie, ktoré v bazéne pomáhajú udržiavať čistú vodu, produkujú chemické látky - enzýmy, ktoré štiepia organickú hmotu na jednoduchšie zlúčeniny.

V každom vodnom ekosystéme musí byť nastavená rovnováha pre správne zachovanie všetkých procesov a funkcií. Záhradné jazierko je uzatvorený biotop – čím je menšie, tým je náročnejšie udržať jeho funkčnosť, stabilitu a estetickú hodnotu. Hlavný podiel na zachovaní kolobehu živín majú baktérie. Pokiaľ sa v novom jazierku nevytvorí biologická rovnováha a do vody sa vysadia ryby, vďaka rozkladu exkrementov sa vytvorí prostredie bohaté na živiny pre rast a množenie rias a siníc. Prevenciou proti takému znehodnoteniu vody je dodanie správneho pomeru užitočných bakteriálnych kultúr do vodného prostredia. Pre nastavenie rovnováhy je najvhodnejší prípravok Baenzy Štart.

V jarných mesiacoch sa voda veľmi rýchlo prehrieva, predlžuje sa denný svit a zrýchľujú sa životné pochody všetkých organizmov Preto je dobré pomocou TESTEROV zmerať kvalitu vody a obsah látok. Testery vám pomôžu zistiť, či sa niektoré zo sledovaných parametrov ako dusitany, dusičnany, alkalita, tvrdosť alebo pH neodlišujú od ideálnych hodnôt. Takmer vo všetkých prípadoch sa dá nenásilnou formou jazierku pomôcť dostať sa späť do ideálnych hodnôt. Pre dusitany a dusičnany to bude prípravok Baenzy-sezóna, pH a alkalitu upravíme pomocou prípravku pH plus/mínus a obsah fosforu znížime aplikáciou Fosfosorbu.

Pokiaľ sa budete o vodu pravidelne starať, udržíte si jazierko alebo rybníček krásne, čisté a bez rias počas celej sezóny.