Baktérie - takmer neviditeľný, ale veľký pomocník v jazierku

Baktérie - takmer neviditeľný, ale veľký pomocník v jazierku

Takmer každý majiteľ jazierka sa stretol s problémom vláknitej riasy alebo zelenej a inak zakalenej vody. Toto sú dôsledky nevhodne zvolenej realizácie či technológie a špatnej starostlivosti o vodu (prerybnenie, prekrmovanie, atď.) respektíve obyvateľov jazierka.

bakterie nevidetelny pomocnik clanokTo znamená, že je narušená biologická rovnováha. Po realizácii a napustení vody do jazierka by mala uplynúť primerane dlhá doba po vysádzanie rastlín (2-3 týždne). Rovnako vysadenie rýb by malo byť pozvoľné, len niekoľko kusov s odstupom týždňa. Prirodzene sa vyskytujúce baktérie nedokážu tak rýchle reagovať a namnožiť sa do takého počtu, aby stabilizovali rovnováhu v jazierku. Tiež na začiatku sezóny je vhodné pomôcť vodnému biotopu aplikáciou baktérií. Minimálna teplota pre množení a funkciu baktérií je okolo 10°C. Prípravky rady BAENZY obsahujú takmer dve desiatky druhov baktérií, mnoho sérotypov v „suchej“ forme, ktoré sa aktivujú až vo vode. Koncentrácia baktérií v jednom grame je takmer jedna miliarda. Prečo sme zvolili suchú formu? Pretože suché baktérie respektíve spóry majú oveľa dlhšiu životnosť a sú stabilnejšie voči skladovacím podmienkam. Baktérie by sa mali do jazierka pridávať v periódach a to aspoň raz za mesiac, odporúčame pri prvotnom dávkovaní rozdeliť ich do 3 dávok.  

Nezabúdajme na malých pomocníkov, ktorí odvedú veľkú prácu pre udržanie jazierka v zdravej kondícii, pretože zdravé jazierko rovná sa estetický skvost našej záhrady. 

 

  << späť