Zmatnela Vám voda? Filtrujte dlhšie!

Zmatnela Vám voda? Filtrujte dlhšie!

Pri dlhodobo trvajúcich vysokých teplotách proste niektoré pravidlá neplatia. V našich informačných brožúrach a na webe sa dočítate, že filtráciu by ste mali nechať bežať 6 – 8 hodín behom dňa tak, aby objem vody v bazéne prešiel cez filter.

Napríklad pri výkone čerpadla 11m3/hod a objem bazéna 60m3, tak je to cca 5,5 hodiny. Takže 1 hodina ráno, 1 okolo poludnia a potom 3 – 4 hodiny vkuse medzi štvrtou až ôsmou, keď sa vraciame zo školy alebo zamestnania.

zmatnela vam voda filtrujte dlhsie clanok

A keď sú letné prázdniny?

Teploty vzduchu často atakujú tridsiatku, cez noc neklesnú pod dvadsať a my často zabúdame popoludní otvoriť prekrytie, pod ktorým je cez 40°C. Teplota vody v lete často atakuje 30°C a keď si pozveme priateľov na popoludňajšiu párty alebo si deti zavolajú kamarátov, nestačíme sa čudovať, čo sa to preboha s tou vodou stalo? Matná, bez iskry, plná drobných vznášajúcich sa šupiniek, na dne čierny prach a dokonca je nažltlá.

Nevešajte hlavu, nič sa nestalo!

Došlo vlastne len k vysokému nárazovému zaťaženiu vody väčším počtom osôb. V teplejšej vode jednoducho vydržíme dlhšie a o to radšej, keď zdieľame zážitok s ostatnými. Nie vždy si dáme pozor, takže skočíme do vody po futbale na záhrade, a že by sa deti pred tým, ako idú do bazéna šli osprchovať si nerobíme ani ilúzie. Do vody sa tak dostane pot, soľ, prach, tráva a ďaleko viac šupiniek našej pokožky než zvyčajne. Tie v teplej vode cez noc ešte zväčšia svoj objem a... nestačíme sa diviť.

Pokiaľ si spomeniete ešte ten večer, proste zapnite filtráciu, cvrknite do vody za štamperlík vločkovača a bežte sa ďalej baviť. Ráno filter prepláchnite, skontrolujte upravte pH, zašokujte, pridajte znovu za štamperlík vločky a filtrujte až do večera. To už by voda mohla byť pekná. Cez noc nechajte vodu v kľude a pokiaľ by nasledujúce ráno boli na dne chumáčiky, odsajte ich do odpadu. S ďalším preplachom filtra doplňte chýbajúcu vodu.

Pokiaľ si večer nespomeniete, postupujte od slova „skontrolujte...“ v predchádzajúcom odstavci. A ideálne udržujte teplotu vody na 28°C.

Príjemné leto pri vode praje Vodnár.